Dzień Nauczyciela

14.10.2018

Dzień Nauczyciela – historia, którą warto znać 

Dzień Nauczyciela, czyli inaczej Dzień Edukacji Narodowej upamiętnia rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, którą w 1773 roku utworzył król Stanisław August Poniatowski. To właśnie dzięki niej oświata w Polsce mogła szybko i sprawnie się rozwijać. Przypadające na 14 października święto obecnie skupia się głównie na docenieniu pracowników szkół. 

Upominki na Dzień Nauczyciela 

Często praca nauczycieli jest niezauważana. Wymaga jednak dużego zaangażowania, cierpliwości i wytrwałości. Właśnie dlatego tak istotne jest pamiętanie o Dniu Nauczyciela i podziękowanie im za ich działania. Uczniowie poza złożeniem życzeń mogą wręczyć pedagogom kwiaty lub czekoladki. Prezent na Dzień Nauczyciela powinien być niezobowiązujący. Bombonierki Vobro mają eleganckie opakowania, które sprawdzą się przy takiej okazji. Na uwagę zasługują zwłaszcza te z motywem kwiatowym Dolce Rosa. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się kupienie większej ilości czekoladowych cukierków i pozostawienie ich w pokoju nauczycielskim. W ten sposób każda znajdująca się w nim osoba będzie mogła wybrać coś dla siebie. W wielu szkołach uczniowie przygotowują także specjalne występy, które są elementem obchodów tego święta. To oryginalna forma złożenia życzeń na Dzień Nauczyciela, którą docenia całą kadra pedagogiczna.  

Co na dzień nauczyciela wręcza się w innych krajach?

Światowy Dzień Nauczyciela obchodzony jest 5 października, jednak wiele państw – podobnie jak w Polsce – świętuje również lokalne wydarzenia związane z rozwojem edukacji lub życiem ważnych w świecie nauki postaci. W Tajlandii – gdzie nauczyciele cieszą się wyjątkowym szacunkiem – obchodzone w styczniu święto związane jest z szeregiem ceremonii. Uczniowie padają do stóp nauczycieli i wręczają im bukiety świeżych kwiatów. W Chinach natomiast nauczyciele w dniu swojego święta nie mogą przyjąć żadnych, nawet najmniejszych upominków.